V jednom zářijovém víkendu jsem vyrazil pokřtít nový prut Shimano Speed Master 240cm, 15-40g. Páteční večer jsem pracně přemluvil k záběru zhruba 60cm dlouhou celkem vypasenou štiku, a protože ne každou rybu trápím focením, vyháčkoval jsem ji potápivý wobler ihned ve vodě.

Sobotní příjemné odpoledne jsem strávil u feederu. Po celkem výrazném záběru jsem zasekl cca 30cm dlouhého cejna na kterého při zdolávání ihned z hlubiny zaútočila asi 70cm dlouhá štika. Chvilku jsme se přetahovali, než dravec pochopil že se děje něco jinak a určitě hodně vyděšenou rybu pustil ze svých čelistí plných zubů. Ubohý cejn měl od štičích žiletek hluboké řezné rány na těle a nejvíc na ocase, což jsem si ihned vyfotil. Při pokusu ihned přesedlat na techniku lovu přívlačí za pomoci velkého potápivého woblera se úspěch v podobě dalšího útoku už neopakoval. Cestou domů jsem nad situací přemýšlel a dumal nad ostrostí štičích zubů.

Štika obecná (Esox lucius)

Štika obecná (Esox lucius)

Následující den se mi v jiném úseku vody podařilo ulovit štiku, která můj nový prut několikrát pěkně ohnula, než se ocitla u břehu. Již při zdolávání jsem si vyhlídl místo pro její fotografování, bleskově vyndal fotoaparát a během chvilky jsem za příjemného ranního světla pořídil sérii snímků na výstupku z kamenů překrytém vodními rostlinami. Když jsem fotoaparát na popruhu přesunul na můj bok a chtěl rybu převalit do vody na svobodu, nečekaně se mrskla a parádně mi pokousala na ruce dva prsty. Ještě než ryba zmizela kamsi do řeky, měl jsem celou dlaň od krve a rána štípala. Suchým kapesníkem jsem si psty zavázal, chvilku jsem ještě chytal a pak pobalil věci. Nebylo to poprvé co jsem se o štičí zuby poranil, ale čeho si pokaždé všímám je větší množství krve a hlavně delší boby vytékání než u jiného podobného drobného poranění. V úvahu padly teorie o nějaké látce která je na štičích zubech a zabraňuje srážlivosti krve nebo že jsou na vině jen tolik ostré žiletkové zuby predátora. To vše je ale ve stádiu amaterských úvah. Co je ale naopak jisté určitě, že štika jako predátor disponuje opravdu slušnou výbavou chrupu a tato mnou ulovená se opravdu fotit nechtěla :-).

Pokousaný cejn

Pokousaný cejn

Štika obecná (Esox lucius)

Štika obecná (Esox lucius) Dokonalá žíhaná vodní střela :-)