Tento zápis s sebou ponese pár, pro mě neobyčejných fotografií. Neobyčejných ze dvou důvodů. Zaprvé se jedná o mé první snímky pstruha obecného a zadruhé se jedná o fotografie divoké, nijak neovlivněné ryby v jejím přirozeném prostředí, při jejím přirozeném chování, tedy o opravdový rybí wildlife.

Samotné focení se odehrálo při mojí návštěvě kolegy rybáře v rámci rybářsko-fotografické akce. O tom, že focení pstruha ve vodě není vůbec jednoduché jsme se přesvědčili hned na začátku tohoto snažení. Odrazy vody, lom světla, málo světla, plachá ryba, velice rychlé pohyby fotografovaného objektu, časová náročnost, to je jen výčet základních problémů na který fotograf narazí, jakmile se přes objektiv na potočáky začne dívat.

Nicméně hodně věcí jde vypilovat a po získání potřebného „know how“ si skromě dovolím tvrdit, že by se časem dalo pořídit více povedených snímků z této problematiky. Jen mít všude ty potoky plné pstruhů, a ten volný čas, ten chybí – chybí stejně jako Ti pstruzi.. .

Pstruh obecný (Salmo trutta)

Pstruh obecný (Salmo trutta) Najděte si svého pstruha – po chvilce ho jistě prozradí jeho oko.

Takový obraz, jaký je možno vidět na fotografii výše, vidí fotograf po většinu času fotografování. První problém nastává již při snaze pohybující-se rybu najít a udržet ji v hledáčku. Druhý potom ihned ve snaze o správné zaostření, kdy je autofocus zmaten všemi bublinkami, tekoucí pěnou a nejrůznějšími nečistotami. O manuálním ostření lze jistě rovněž uvažovat, nejsem si ale jistý, zda by předčilo výhody rychlého autofocusu.

Pstruh obecný (Salmo trutta)

Pstruh obecný (Salmo trutta) Ryba se právě chystá sebrat hmyz z hladiny. Celá akce trvá jen okamžik.

Pstruh obecný (Salmo trutta)

Pstruh obecný (Salmo trutta)

Pstruh obecný (Salmo trutta)

Pstruh obecný (Salmo trutta) Pstruh právě sebral hmyzáka, poté se bleskově vrátil zpět na svou pozici, odkud znovu vystřelí za dalším soustem. Ryba je na fotce kompozičně dost natěsno, ale i tak jsem rád za její pořízení. Po ukončení focení jsem s ní byl spokojen. Zelené popředí je vegetace obrůstající domovinu tohoto krasavce.