Ještě před dvěma lety jsem tvrdil, že muškaření jde jaksi mimo mě. Ani jsem nevěděl, jak jsem se mýlil. Stačilo pár setkání s rybářskými kolegy a byl jsem definitivně lapen. Jako naprostý amatér jsem začal zjišťovat základní informace a znovu pocítil hořkosti každého začátku. S postupem času jsem na poli rybaření shledal muškařinu jako zcela samostatný vědecký obor :-), a světe div se, žádná cesta samouka v podobě drahých knížek a bádání se nekonala, dostalo se mi to nejcennější – rady přátel a kamarádů. Z těchto rad jsem si postupně skládal střípky dohromady, až jsem byl schopen zauvažovat nad výběrem potřebného vybavení.

Mé přesvědčení stát se vyznavačem této disciplíny završilo jarní setkání s kamarádem Tondou, se kterým jsem si odskočil k nedaleké vodě vyzkoušet právě nahazování muškařským prutem. S fotoaparátem v ruce jsem sledoval jak Tonda během chvilky vyndal několik parádních perlínů, přičemž o jednu těžší rybu při zdolávání přišel.

Za pár dní jsem si pořídil prut a naviják #5 a začal experimentovat na nedalekém rybníku. Můj první úlovek byl dle očekávání perlín, překvapení ale přinesl kapr chycený na malou suchou mouchu – imitaci okřídleného mravence. Samotný lov na suchou mouchu mě učaroval. Tolik aktivní, přesto lehký a dle mého názoru velice etický způsob rybaření se mi velmi zalíbil. S příchodem léta jsem se začal těšit na řeku a její rybí obyvatele, moje oblíbence tlouště. Tloušťů jsem se dočkal, bylo to parádní, ale o tom zase někdy příště :-).

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus)

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus) Perlín chycený Tondou na obyčejnou červenou mušku vyrobenou z bavlnky.

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus)

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus)

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus)

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus) Perlín bojuje na muškařském prutu.

Kapr na mušku

Kapr na mušku Nepříliš dobře zbarveného kapra chyceného na malou suchou mušku jsem si vyfotil i za špatných světelných podmínek přicházejícího večera.