Jelec tloušť je moje oblíbená ryba, řekl bych že jedna z nejoblíbenějších. Tato ryba se mi líbí po všech stránkách – vzhledem, chováním i způsobem života. Co jsem se jich s kamarádem Tomášem nachytal. Jako kluci jsme stáli hodiny v řece a spouštěli splávky po proudu daleko až za zatáčku řeky. Chleba jako nástrahu střídali luční koníci, nebo třeba třešně. Plavanou později doplnila přívlač, při které jelec dokáže opravdu projevit svůj temperament, zejména pak v razantních záběrech připomínající rychlý útok bolena. No a protože v rybářově životě nebývá nic jednoduché :-), začal jsem tuto sezonu chodit na tlouště i s muškařským prutem.

Jako začátečník v muškaření jsem se po pár ulovených perlínech na stojaté vodě nemohl dočkat léta, léta na mimopstruhové řece. V jarních měsících se po zimě z kopců valilo řekou hodně vody a navíc tloušť je do 16.06. hájený. Když potom přišel ten pravý čas, celý natěšený jsem měl za cíl ulovit tuto rybu na suchou mušku. Stále se mi ale nedařilo natrefit, či najít větší ryby.
Prvního tlouště jsem nakonec s velkou slávou ulovil při nahazování ze břehu v poměrně proudném a táhlém úseku řeky. Záběr ryby mě překvapil svou jemností. Miniaturní ťuknutí, podobné tomu od oukleje, stáhlo mušku pod hladinu a já mohl konečně na svém prutu cítit větší rybu. Tloušť nebyl velký, pořídil jsem rychle sérii snímků a už zase plaval v řece.

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus) Toto je můj první tloušť chycený na muškařský prut.

Během léta jsem postupně přišel na úspěšnou strategii lovu tloušťů na suchou mušku, pochopil jisté souvislosti a během jedné vycházky jsem dokázal ulovit i několik kusů přes 30cm. Ač si sám moc na rekordy nebo „osobáčky“ nepotrpím a ryby měřím málo, můj největší tloušť ulovený touto metodou měl 47cm a jeho ulovení v silném proudu byl opravdu slušný zážitek.

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus) Jedna z vetších ryb, zlatavý nádech jejího těla způsobily poslední paprsky zapadajícího slunce.

Mušky jsem zkoušel samozřejmě různé, dobře fungovaly některé imitace chrostíků a výborné byly i vzory májovek. Nějaké mušky jsem zakoupil, dost mušek mi uvázal kamarád Míra Dvořák, ale mohu zodpovědně říci že rozdíl v úspěšnosti jednotlivých vzorů byl velký, což mi opět vyvrátilo teorii o tloušťi jako rybě, která „sežere“ vše na co přijde.
Co jsem pochopil velice rychle, byla nutnost použití větších vzorů, neboť použití malé mušky znamenalo jistotu v podobě zbytečného ulovení malých tlouštíků či ouklejí, kterých je v létě řeka plná. Nakonec jsem nachytal hodně ryb na mušky navázané na háčky velikosti č.13-14. V této souvislosti zmíním mojí premiéru v používání háčků bez protihrotů.

Muškaření na řece

Muškaření na řece

K samotnému lovu mám prut #5 s plovoucí šňůrou. Sílu návazce na mušku jsem dával až do průměru 0,16mm a délky cca 2,5m, tu silnější variantu zejména tam, kde při nahazování hrozilo utrhnutí mušky o příbřežní vegetaci.

Záběry jelců byly různorodé, nejlepší ze všeho je spatřit, jak ryba mouchu sbírá. Někdy je vidět jedoucí šípovitá vlna, jindy se tloušť zvedene zespodu jak ponorka, přičemž ho velice často prozradí výrazná bílá spodní část tlamy směřující k proplouvající mušce.

Kdybych měl hodnotit celkově, osobně lov tlouště na suchou mušku řadím na první místo pomyslného žebříčku rybolovných technik zaměřených na tuto nádhernou rybu.

Teď na konci listopadu když dopisuju těchto pár vět, se už těším na léto, až zase budu stát v proudící řece a při nízkém večerním či ranním světle budu švihat šňůrou nad nad řekou, ve snaze přelstít dalšího tloušťáka muškařením.

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus) Ryba ulovená na konci září. V tuto dobu už mají tloušti jiné stanoviště než v létě.

    Ouklej obecná (Alburnus alburnus)


Ouklej obecná (Alburnus alburnus) Použití malých mušek provokuje k záběru oukleje. Zde je ouklej chycená na malý Red Tag. Při nasazení větších mušek jde ale jejich ulovení snadno zabránit.

    Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)


Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus) Zásek sedí, na mušce je použit relativně velký háček bez protihrotu. Zde je vidět, že poměrně silný návazec jelcovi nevadil.

Imitace chrostíka

Imitace chrostíka

    Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus) Ulovení tohoto tlouště si pamatuji docela přesně, pomocí polarizačních brýlí jsem v čisté vodě sledoval jeho počínání, včetně toho, jak sebral mušku opatrně z hladiny.