Netrvalo dlouho a první návštěvníci krmítka začali rychlostí odnášet nasypanou směs slunečnice a nadrcených ořechů. Asi 3,5m od krmítka jsem si zhotovil kryt na fotografování. Tradičním návštěvníkem byl brhlík lesní, sýkora babka, sýkora modřinka a sýkora koňadra. Na chvilku mě navštívila i Sýkora uhelníček. Světla nebylo nazbyt, a výsledný čas pro fotografování vycházel daleko za hranicí rychlostí čilých jedlíků. Docela mi napomohlo teritoriální chování Brhlíka, který na krmítku ostatní nesnese. Využíval jsem tak vteřinu klidu na odsedacích větvičkách. K mé 40D a C EF 400mm f/5.6 L USM jsem použil ještě mezikroužek Kenko 25mm, abych zkrátil zaostřovací vzdálenost. Občas jsem použil i dosvětlování bleskem.

Sýkora babka (Parus palustris)

Sýkora babka (Parus palustris)

Moje postřehy při focení těchto druhů :

Brhlík lesní – neposedný, u krmítka se špatně fotí kvůli jeho rychlosti, po příletu ihned sedá do krmítka a nevyužívá odsedacích větviček okolo.

Sýkora babka – neposedná, hodně rychlá ( zlomky sekund ) , je nutné vystihnout okamžik, kdy se alespoň na delší okamžik pozastaví.

Sýkora koňadra – rozhodně lepší než Sýkora Babka, intervaly zastavení jsou delší a častější
Sýkora modřinka – tato sýkora posedává ze všech nejdéle, hlavně často konzumuje vyzvednutou potravu v těsné blízkosti krmítka.

Sýkora uhelníček – mezi ostatními druhy se mi zdá jakoby by byla stydlivá nebo bojácnější. Ponejvíce hledala potravu na zemi pod krmítkem, na krmítko létala jen bez přítomnosti ostatních druhů.

Sýkora koňadra (Parus major)

Sýkora koňadra (Parus major)

Sýkora modřinka (Parus caeruleus)

Sýkora modřinka (Parus caeruleus)

Sýkora uhelníček (Parus ater)

Sýkora uhelníček (Parus ater)