This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

Narex piloun

//Narex piloun
Narex piloun

Narex piloun

2017-05-28T13:54:18+00:00 23.12.2016|Moje výroba|0 Komentářů

To jsem zase jednou uspokojil své kutilské „já“. Protože rád pracuji se dřevem, neustále trpím fóbií z nedostatku materiálu. Když už jsem sehnal dřevo v podobě klády, nastal problém jak ji nařezat na fošny, či prkna. Tento problém vyřešil můj stroj, který jsem si sám  pro sebe nazval Narex Piloun. Tentokráte nebudu nahrávat fotografie, ale jen jedno video ukazující tvorbu a funkci mého stroje.

Proč Narex?

Protože mám značku Narex rád. Vlastně jsem na ní „vyrůstal“. Vrtačku na 230V mám po dědovi, kotoučovou pilu „mafla“ máme již 15let a nářadí funguje bez problémů i při hrubším zacházení. Stroj jsem nazval Narex, neboť jsem na jeho výrobu a pro jeho funkci použil právě nářadí této mé oblíbené značky.

Proč Piloun?

Protože mám rád ryby, a protože pila má v mém stroji stěžejní využití. Navíc přední lebeční část ryby Pilouna mnohozubého (Pristis pectinata) je víc než podobný listu řetězové pily. Udělal jsem si náčrt, zasedl k Photoshopu a vytvořil si logo.

 

[/fusion_youtube]

 

Seznam nářadí Narex:

Pohon: Vrtačka Narex EVP 13B – 2G5

Řezání: El. řetězová pila Narex EPR 40-24 A

Ovládání: Aku vrtací šroubovák Narex ASV 10-2A

Při výrobě dále použito: Uhlová bruska Narex EBU 15 H,  Kotoučová pila Narex EPK 16C

Konstrukce a funkce

Mechanika:

Nosná konstrukce je tvořena z OSB desek, ze kterých je tvořen i posuv pro elektrickou řetězovou pilu. Samozřejmě jsem se nevyhnul ani použití kovových částí, ale jen tam, kde byla zapotřebí velká pevnost. Posuv motorové pily pohání ruční vrtačka, jejíž síla je znásobena uhlovou převodovkou s poměrem 11:1. Převodovka vyvíjí značnou sílu a vrtačka jede takřka bez zatížení. Vlastní posuv upnuté řetězové pily je zajištěn otáčením závitové tyče M16 napojenou na zmíněnou převodovku. Pro upnutí vrtačky jsem zhotovil ovládací mechanizmus, se kterým jsem pohodlně schopen přehodit směr otáčení nebo regulovat rychlost otáček.

Výška řezu je nastavována vysouvací polovinou stolu, což zajišťují dvě závitové tyče umístěné na každé straně stroje. Tímto způsobem jsem schopen nastavit přesně tloušťku řezané fošny, případně i sklon řezu. Výšku nastavuji pomocí Aku vrtačky s nástavcem  na matici č.24. Upnutí obrobku (kulatiny, klády) zajišťují dva posuvné „koníky “ s možnou aretací po celé délce stolu. Úplné zafixování provedu zašroubování závitových tyčí nabroušených do špice.

Elektřina:

Pro spínání vrtačky a pily jsem zvolil systém 2ks 1f stykačů OEZ v zapojení s přídržným kontaktem. Pro ovládání jsou použity tlačítka Schneider electric – serie Harmony. Posuv pily je vybaven koncovými spínači, které v případě sepnutí okamžitě vypnou pilu i vrtačku (posuv). Stroj je rovněž vybaven Central stopem. Silová část je ze stykačů rozvedena do zásuvek pro pilu a vrtačku. Samozřejmostí jsou kontrolky chodu a kontrolka sepnutí koncového spínače.

Řetězová alchymie

Podélné řezání napříč vlákny dřeva je pro pilu ( respektive pro řetěz ) velice náročné, ze všech řezů vlastně nejnáročnější. Řetěz musí ve skutečnosti při tomto řezu dlabat vlákna dřeva napříč, což je mnohem větší zátěž než při běžném kolmém krácení kulatiny. Pro podélné řezání se doporučuje přebrousit řetězové zuby na úhel 10°, řez je pak mnohem stabilnější a čistší, což se mi osvědčilo. S řetězy budu ještě dělat pokusy, správné naostření, rovnoměrnost zubů a jejich výška proti vymezovacím článkům hrají podstatnou roli.

Bezpečnost

Kromě elektrických bezpečnostních prvků jsem na pojezd pily vyrobil ochranný kryt z 6mm plexiskla. Samozřejmostí je použití ochranných pomůcek jako jsou brýle, ochrana obličeje štítem a zamezení výskytu osob v blízkosti stroje, zejména v ose listu pily.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About the Author:

Libor Jabůrek
Jsem fotograf se zájmem o přírodu, přesněji řečeno o naší českou přírodu. Již od dětství jsem měl k přírodě blízko a od rybaření přes myslivost jsem se dostal k touze přírodu zaznamenávat do fotografie. Fotografování mi přináší na přírodu jiný pohled, odkrývá co jsem dříve neviděl, nechtěl nebo nebyl schopen vnímat. více informací ...

Budu rád pokud zanecháte komentář.